آیا نگهداری حیوانات در آپارتمان ممنوع است؟

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۳/۰۷

 

 در گذشته به دلیل وجود خانه های حیاط دار با متراژ بالاتر خانه ها نسبت به امروز نگهداری حیوانات در خانه به عنوان یک مشکل مطرح و راجع به آن صحبت نمیشد. اما امروزه وقتی از آپارتمان نشینی و مشکلات مربوط به آن صحبت میکنیم، یکی از اصلی‌ترین مشکلات همسایگان در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی نگهداری حیوانات خانگی مخصوصا سگ و گربه ماست. در این نوشته سعی بر آن شده این موضوع و شرایط خاص آن را به طور دقیق از لحاظ قانونی بررسی کنیم. 

ماده قانون کلی در مورد تملک آپارتمان

ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان ها بیان می کند:

" گذاشتن میز و صندلی و هر نوع اشیاء دیگر و همچنین نگهداری حیوانات در قسمت های مشترک ممنوع است. قسمت‌‌های مشترک در ملکیت مشاع تمام شرکای ملک است‌، هر چند که در قسمت های اختصاصی واقع شده باشد و یا از آن قسمت‌‌ها عبور کند."

تبصره ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌هامی گوید: نگهداری حیوانات در مشاعات آپارتمان‌ها مثل راه‌پله، پشت بام و پارکینگ ممنوع است.

نگهداری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی

در خصوص نگهداری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی (در داخل واحد آپارتمانی)، صرفا در صورتی که اقدام همسایه، نوعی تهدید علیه سلامت ساکنین باشد یا آنکه نگهداری حیوان سبب سلب آسایش همسایه‌ها شود، امکان شکایت وجود دارد؛ مانند آنکه در نیمه‌شب صدا‌های نامتعارف از حیوان به گوش برسد. در این حالت اگر آپارتمان دارای مدیر ساختمان است، وی می‌تواند با در دست داشتن صورت‌جلسه‌ای که حاوی شرح موضوع مزاحمت ناشی از نگهداری حیوان است به دادسرای محل وقوع ملک خود مراجعه کند و خواستار رسیدگی قضایی شود. در غیر این صورت، همسایه‌ها نیز می‌توانند راسا نسبت به پیگیری شکایت خود اقدام کنند.

نگهداری حیوانات در قسمت‌های مشترک

طبق این قانون قسمت های مشترک ساختمان شامل پشت بام، راه پله ها، راهروها، حیاط، پارکینگ است که کسی حق نگهداری هیچ گونه حیوانی اعم از اهلی و وحشی را در این قسمت ها ندارد و نگه دارنده حیوان در این قسمت ها مجرم بوده و می توان علیه وی شکایت کرد.

درصورت بروز  اختلاف بین ساکنان یک مجتمع پیرامون نگهداری حیوانات در آپارتمان چه راه حلی وجود دارد؟

درصورتی‌که بين ساكنان مجتمع اختلاف باشد بهترين راه‌حل رجوع به قوانين موجود در اساسنامه هیئت‌مدیره مجتمع است و راه‌حل ديگر کسب نظر اكثريت ساكنان ساختمان است. به این شکل که اگر شخص مرغ یا پرنده ای داشته باشد که باعث ایجاد بیماری نیوکاسل شود و یا سگی داشته باشد که گاه‌وبیگاه پارس می‌کند و موجبات آزار همسایه‌های دیگر را فراهم می‌کند  اول مدیر به وی تذکر می‌دهد و اگر تذکر مدیر و اخطارها اثرگذار نبود ، طرح شكايت به مراجع قضایی راه‌حلی است که سودمند خواهد بود.

با صاحب حیوان خانگی پرسروصدا یا بیمار چه برخوردی می شود؟

قاضی می‌تواند درصورتی‌که در مرتبه اول این جرم صورت گرفته باشد جرم را تبدیل نماید یعنی زندان را تبدیل به جریمه نقدی نماید  که بین یک 500 هزار تومان و یک‌میلیون تومان مبلغ جریمه را شامل می‌شود. البته قاضی طبق ماده 22 قانون مجازات  می‌تواند طبق اختیاراتی که قانون‌گذار به وی داده است  در حکم تخفیف دهد و هم می‌تواند حکم را تبدیل نماید اما تبدیل و تخفیف تنها در مرتبه اول امکان‌پذیر است، در صورت تکرار جرم حکم به همان شکل اصلی جاری می‌شود

سرنوشت حیوان بیماریا پرسروصدا چه می شود؟

مراجع قانونی حیوان را توقیف می‌کنند و اگر حیوان وحشی باشد که آن را به محل زندگی خود بازمی‌گردانند و اگر سگ باشد معمولاً به دلیل مشکلاتی که ایجاد می‌کند و بیماری‌هایی که دارد معدوم می‌کند  و اگر  از حیوانات اهلی مانند مرغ، کبوتر باشد به باغ و یا مکانی که برای حیوانات اهلی ساخته‌شده است، می‌فرستند.


روند مطرح کردن شکایت به شکلی است؟

ازنظر قانون، شخصی که حیوانی در خانه خود نگه می‌دارد که بهداشت عمومی ساختمان را تحت‌الشعاع قرار داده است و یا شخصی که حیوانی در آپارتمان نگهداری می‌کند که موجب آزار همسایه‌ها می‌شود، در هر دو صورت مراحل پیگیری به یک‌شکل است و طی دو هفته نتیجه حاصل می‌شود.

مراحل پیگیری و شکایت به این شکل است که ابتدا یک شکایت تنظیم و آن را در دادسرا مطرح  می‌کند و  دادسرا این شکایت‌نامه را به کلانتری ارجاع می‌دهد، کلانتری پس از تحقیقات و بررسی صحت موضوع ، ابتدا شخص نگه‌دارنده حیوان  را دعوت می‌کند و اگر فرد از حضور امتناع نمود،  توسط کلانتری شخص نگه‌دارنده حیوان جلب می‌شود  و همراه با پرونده به دادسرا فرستاده می‌شود. دادسرا طبق شکایتی که از وی شده برای شخص حکم صادر می‌کنند که حکم صادره گاهی یک سال زندان است.

قانون در مورد نگهداری سگ چه موضعی دارد؟

در حال حاضر با توجه قوانین فعلی کشور به نظر می‌رسد عنوان مجرمانه مشخصی در خصوص سگ‌گردانی یا نگهداری سگ در آپارتمان وجود ندارد، گفت: بر اساس اصل 40 قانون اساسی: «هیچ‌کس‏ نمی‏ تواند اعمال‏ حق‏ خویش‏ را وسیله‏ اضرار به‏ غیر یا تجاوز به‏ منافع عمومی‏ قرار دهد». با توجه به اینکه اصل مذکور براساس یک قاعده فقهی تدوین شده، اگر همسایه بتواند ثابت کند که نگهداری و رفت‌وآمد حیوان خانگی تهدیدعلیه بهداشت است می‌توان با توجه به ماده 688 ق.م.ا. (تعزیرات) با او برخورد کرد.

 

قانون کلی در مورد عدم رعایت بهداشت در آپارتمان چیست؟

به موجب ماده 688 قانون مجازات اسلامی «هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود، ممنوع می‌باشد و مرتکب به حبس تا یک سال محکوم خواهد شد.» 

در چه صورتی نگهداری حیوان خانگی مشکل قانونی ندارد؟

نگهداری حیوانات خانگی در "قسمت های اختصاصی" آپارتمان از نظر قانون:

همانطور که بیان شد قانون، نگهداری حیوانات در قسمت های مشترک ساختمان را ممنوع اعلام کرده اما راجع به نگهداری حیوانات در قسمت‌های اختصاصی آپارتمان با رعایت دو ضابطه زیر مشکلی ندارد:

در صورت بروز هرکدام از این دو مورد شخص نگهدارنده حیوان طبق قانون مجرم است و سایر همسایه‌ها می‌توانند از او شکایت کنند.

طرح پیشنهادی نمایندگان در مورد  نگهداری حیوانات خانگی

 چندی پیش 39 نماینده مجلس طرحی با عنوان «قانون نگهداری سگ در آپارتمان» تهیه کردند، گفت: بر اساس این طرح «گرداندن حیوانات خطرناک یا حیواناتی که برای سلامت عمومی مضر بوده، یا نجس‌العین می‌باشند، از قبیل سگ در اماکن و معابر عمومی و وسائط نقلیه ممنوع است و مرتکب علاوه بر جزای نقدی از یک میلیون ریال تا پنج میلیون ریال به ضبط حیوان مذکور محکوم می‌شود.» این ماده می افزاید: «نگهداری حیوانات مذکور در آپارتمان‌ها ممنوع و در منازل مسکونی نیز چنانچه موجب نارضایتی هر یک از ساکنان گردد، ممنوع است». این طرح به وزارت بهداشت ماموریت می‌دهد تا فهرست حیوانات خطرناک و نجس العین (علاوه بر سگ) را تهیه کند. اما این طرح هنوز به نتیجه نرسیده است.


ارسال دیدگاه


اخبار

اخبار

فرهنگ

فرهنگ آپارتمان نشینی


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

اساسنامه

اساسنامه آپارتمان مسکونی


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

معرفی

معرفی محله مرزداران


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818