هزنیه تعمیرات خانه

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

نوسازی یا بازسازی ساختمان (Renovation)، مفهومی دیرینه در کشورمان دارد. این روز ها هزینه تعمیرات خانه سر به فلک گذاشته است و این که چه کسی قرار است هزینه تعمیرات را پرداخت کند، مسأله مهمی است. البته وقتی مستأجر هستید یا خانه خود را به شخص دیگری اجاره داده اید، ماجرا کمی فرق می کند؛ زیرا دیگر فقط شما نیستید که باید برای خانه هزینه تعمیرات کنید، چون بعضی از هزینه ها در قانون به عهده مالک خانه گذاشته شده و بعضی به عهده مستأجر. هزینه این تعمیرات با چه کسی است؟ صاحب‌خانه یا مستاجر؟ اینکه کدام هزینه‌ها را مستأجر و کدامیک را موجر باید بپردازد؟ مسئله و پرسش مهمی است که بسیاری از مستاجرین و صاحبخانه‌ ها درگیر آن هستند و در بسیاری از موارد دچار اختلاف‌های اساسی می‌شوند.

 

قاعده کلی پرداخت هزینه تعمیرات

در یک قاعده کلی هرجا هزینه‌ها به امور روزمره و جاری خانه مربوط می‌شود یا پای استهلاک اجزای خانه درمیان باشد، مستأجر باید هزینه تعمیرات را بپردازد. به جز این، اگر مستأجر به دلیل درست استفاده‌نکردن از خانه صدمه‌ای به آن وارد کند، خودش مسئول تعمیر آن خواهد بود و باید هزینه را از جیب خودش پرداخت کند. مطابق قانون مشاورین املاک کشوری، پرداخت هزینه‌های آب، برق، گاز و تلفن مربوط به همان واحد به‌عهده مستأجر است. پرداخت هزینه تعمیر و سرویس آسانسور به‌صورت جزئی و هزینه شارژ ساختمان نیز با مستأجر خواهد بود. جبران هر نوع خرابی‌ای که مسبب آن مستأجر باشد، (مثلا یک لامپ بسوزد یا یک شیشه بشکند)، رفع مشکل فاضلاب پس از چند‌ماه اقامت مستأجر در محل و همینطور پرداخت عوارض سالانه پسماند شهرداری به‌عهده مستأجر است

 

ماده قانونی برای پرداخت هزینه های تعمیرات ساختمان

به موجب ماده ۴۸۶ قانون مدنی، «تعمیرات و کلیه مخارجی که در عین مستأجره برای امکان انتفاع از آن لازم است به عهده مالک است مگر آنکه شرط خلاف شده یا عرف بلد بر خلاف آن جاری باشد و همچنین است آلات و ادواتی که برای امکان انتفاع از عین مستأجره لازم می‌باشد».

به طور خلاصه هزینه‌هایی که باید انجام شود تا خانه قابل سکونت باشد، به عهده صاحبخانه و هزینه‌هایی که به خاطر استهلاک لوازم یا استفاده نادرست به خانه تحمیل شده، به عهده مستأجر است؛ بنابراین صاحبخانه نمی‌تواند از تعمیر دیوار ترک‌خورده‌ای که خطر ریزش دارد، لوله ترکیده، پشت‌بامی که نم می‌دهد و ... خودداری کند.

 

همچنین مطابق قانون موجر و مستاجر:  «در صورتی که در ملک اجاره داده شده عیبی به وجود آید قانون مدنی پرداخت هزینه‌های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است که شامل تعمیرات جزیی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می‌شود. هزینه تعمیرات جزیی یا فرعی به عهده مستاجر است و هزینه تعمیرات کلی و اساسی به عهده موجر است. تشخیص هزینه‌های جزیی یا فرعی از هزینه‌های کلی و اساسی، تابع عرف است؛ بنابراین با در نظر گرفتن مکان و زمان قابل تشخیص است. به عنوان مثال هزینه‌های مرتبط با سرویس سالیانه شوفاژ و تعمیرات جزیی آن به عهده مستاجر است و هزینه‌های مرتبط با مشکلات جدی در موتورخانه قطعا بر عهده مالک قرار دارد.»

 

فرق تعمیرات جزیی و کلی خانه چیست؟

تعمیرات کلی شامل تعمیر اصل بنا (مثل دیوارها، در و پنجره، نمای ساختمان، سقف و پشت‌بام، حیاط، مشاعات وغیره)، لوله‌کشی آب و گاز، پمپ آب، ایزوگام پشت‌بام، موارد مربوط به فاضلاب، سیم‌کشی، تعمیرات پرهزینه آسانسور، تعمیر در ریموت‌دار پارکینگ، رنگ‌آمیزی مشاعات و داخل واحد، تجهیزاتی مثل دوربین مداربسته ساختمان وغیره است. تعمیرات جزیی نیز به خرابی‌های کوچک مثل شیرآلات، چراغ‌ها، سرویس دوره‌ای کولر و شوفاژ، تعمیرات جزیی کابینت، کمد وغیره برمی‌گردد.

 

آیا مستأجر می‌تواند بدون هماهنگی با مالک خانه را تعمیر کند؟

اگر مستأجر از صاحبخانه اجازه گرفته باشد، می‌تواند هزینه تعمیرات را خودش بپردازد و بعدا این هزینه را از اجاره کم یا از مالک مطالبه کند. اما فقط و فقط درصورتی که از قبل اجازه صاحبخانه را گرفته باشد. در غیراین صورت، قانون حق را به مستأجری که سرخود برای خانه هزینه کرده، نمی‌دهد، مگر این‌که پای خرابی‌های جدی (مثل ترکیدگی لوله، نشست ساختمان و...) در میان باشد و صاحبخانه از پاسخگویی خودداری کند. درآن صورت باید مستأجر شخصا وارد عمل شود و فاکتور هزینه‌ها را نگه دارد و بعدا با صاحبخانه حساب کند. اگر هم صاحبخانه زیر بار نرفت، مستأجر حق کم‌کردن هزینه تعمیرات از اجاره را ندارد و باید موضوع را به دادگاه یا شورای حل اختلاف اطلاع دهد. در آن‌جا کارشناس بعد از بررسی مسأله و تعیین مبلغ، صاحبخانه را وادار می‌کند حق مستأجر را بدهد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از این‌که خانه خود را اجاره دهید یا خانه مورد نظرتان را اجاره کنید، این نکات را مدنظر قرار دهید؛ زیرا با درنظرگرفتن این نکات، چه مستأجر باشید، چه مالک، می‌توانید از بروز اختلافات احتمالی بین خود و طرف مقابل جلوگیری کنید یا اگر با مشکلی در پرداخت هزینه تعمیرات ساختمان مواجه شدید، می‌دانید که این هزینه‌ها را چه کسی باید پرداخت کند.

 

مستاجر چه زمانی میتواند هزینه تعمیرات را از موجر مطالبه کند؟

مستأجر در صورتی می‌تواند هزینه تعمیرات و تغییرات انجام شده در مورد اجاره را از موجر مطالبه کند که این تعمیرات با اجازه موجر انجام شده باشد؛ بنابراین قبل از هر اقدامی برای تعمیر باید با صاحبخانه تماس بگیرید. صاحب خانه موظف است که در زمان مشحص به شما پاسخ دهد. با مالک درباره فوریت تعمیرات صحبت کنید و سعی کنید برای زودتر تعمیر شدن خرابی‌ها با او همکاری کنید. امّا اگر مالک در زمان مناسب پاسخگو نبود و به نظر شما این کار غیر منطقی است، می‌توانید برای تعمیرات با هزینه شخصی اقدام کنید، اما زمان تماس با صاجب خانه و پاسخی که دریافت کرده اید و دلیل اینکه چرا زمان پاسخگویی طولانی شده را مستند کنید. همچنین تمام فاکتور‌های مخارج را نگه داری کنید تا مدرک مستدلی برای ارایه داشته باشید.

 

اگر مستأجر اجازه تعمیر ندهد

اگرچه در بسیاری از مواقع صاحبخانه‌ها از تعمیرات اساسی خانه طفره می‌روند، مستأجر‌هایی نیز پیدا می‌شوند که در برابر تعمیر ملک مقاومت می‌کنند و حاضر نیستند مسئولیت تعمیر خرابی ساختمان را که خودشان به بار آورده‌اند، به عهده بگیرند و خانه را تعمیر کنند. دراین صورت مالک می‌تواند یا به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و از مستأجر شکایت کند و حکم دادگاه را برای ورود به خانه و تعمیرات بگیرد یا این‌که با اجازه مستأجر وارد خانه شده و تعمیرات را درحدی که کار راه بیفتد، با هزینه خودش انجام دهد و بعد از تمام‌شدن مدت قرارداد، به دادگاه مراجعه کرده و فاکتور‌ها را ارایه دهد و طلب خود را از مستأجر بگیرد.

 

شرایطی که صاحبخانه اجازه تعمیر ندهد

اگر خانه نیاز به تعمیر داشته باشد، اما مالک زیر بار نرود، در مرحله اول مستأجر باید از مالک بخواهد خانه را تعمیر کند. اگر مشکل آن‌قدر جدی بود که استفاده از خانه را غیرممکن می‌کرد، قرارداد خود‌به‌خود فسخ می‌شود و طبق قانون صاحبخانه مستحق اجاره‌گرفتن نیست.

 

 


ارسال دیدگاه


اخبار

نمونه

نمونه مبایعه نامه


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

اساسنامه

اساسنامه ساختمان مسکونی


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

نکات

نکات کلیدی خرید خانه و آپارتمان


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

هزینه

هزینه تعمیر آسانسور ساختمان


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818