حق کمیسیون مشاوران املاک

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

حق‌الزحمه مشاورین املاک که به حق کمیسیون معروف است در قدیم بنا به اختیار خریدار و فروشنده به آژانس املاک پرداخت می‌شد، اما از سال 1379 بر اساس قانون فرمول خاصی برای محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک وجود داردمحاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می‌شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه‌های املاک تخلف محسوب می‌شود.

 

تعریف حق کمسیون 

حق کمیسیون مشاورین املاک مثل دستمزد سایر مشاغل در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به بازار املاک، حق کمیسیون مشاورین املاک بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود. مشاورین املاک موظفند، بر اساس تعرفه‌ای که هر سال از سوی اتحادیه مشاورین املاک شهرشان ابلاغ می‏شود، از طرفین معامله کارمزد بگیرندمشکل از آنجا نشات می‌گیرد که برخی از مشاورین املاک حق کمیسیون خود را بر اساس تعرفه رسمی اعلام شده اخذ نمی‌کنند و در مورد نحوه محاسبه آن توضیح به مراجعه کنندگان نمی‌دهند.

 

 محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک محاسبه و تعیین می‌شود و طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستندهرچند در گذشته دریافت این مبلغ به صورت سلیقه‌ای انجام می‌گرفت، اما از سال 1379 به بعد و با تصویب وزارت صنعت، معدن و تجارت، دریافت حق کمیسیون به شکل یک قانون درآمد که این قانون میزان دقیق و نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک 97 را در تمام معاملات اعم از خودرو و ملک پیش‌بینی کرده است.

 

محاسبه حق کمیسیون بنگاه

بر اساس قانون تصویب شده، معامله‌هایی که در دفاتر مشاورین املاک انجام شود، در صورتی که تا سقف ارزش مالی پانصد میلیون تومان باشد، 0.5 درصد از ارزش معامله به عنوان حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی باید در نظر گرفته شوددر صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، مبلغ اضافه 0.25 درصد نیز به مبلغ قبلی افزوده خواهد شد.

 

نحوه محاسبه حق کمیسیون املاک 97

بنا بر قانون، در مورد هر معامله‌ای که در دفاتر مشاوران املاک صورت می‌پذیرد، تا سقف ارزش مالی 500 میلیون تومان، هر یک از طرفین معامله باید مبلغ 0.5 درصد از ارزش آن معامله را به مشاور املاک بپردازند و در صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، به میزان مبلغ مازاد، 0.25 درصد نیز به مبلغ فوق افزوده خواهد شد.

 

مثالی از نحوه محاسبه حق کمسیون

به عنوان مثال، در معاملات مربوط به خرید و فروش ملک، اگر ارزش معامله‌ای 800 میلیون تومان باشد، طرفین معامله باید هرکدام نیم درصد (معادل 2.5 میلیون تومان) برای 500 میلیون و 0.25 درصد معادل 750 هزار تومان بابت 300 میلیون و روی هم رفته مبلغ 3 میلیون و 250 هزار تومان حق کمیسیون املاک در سال 97 را بپردازند. اما در مورد معاملات رهن و اجاره، فرمول این محاسبه بر اساس ارزش اجاره ملک خواهد بود. بدین صورت که مشاور املاک یک چهارم مبلغ اجاره ماهانه مورد توافق میان موجر و مستاجر را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کند. برای املاک رهنی به ازای هر یک میلیون تومان رهن معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود و براساس رقم معادل، کمیسیون مشاور املاک محاسبه می شود.

 

محاسبه مالیات برای حق‌ الزحمه بنگاه معاملاتی

 

مشکلات محاسبه حق‌ الزحمه املاک

محاسبه حق‌ الزحمه مشاورین املاک بر اساس قوانین تصویب‌شده در اتحادیه انجام می‌شود و هر گونه تخلفی از این امر می‌تواند توسط مشاورین املاک و طرفین معامله قابل پیگیری باشد.از جمله اختلافاتی که در معاملات پیش می‌آید این است که بنگاه ادعا دارد، ارزش ملک چیزی بیشتر از رقم معامله شده است و به این صورت درخواست مبلغ بالاتری برای حق کمیسیون بنگاه در نظر می‌گیرد. در صورت بروز چنین مواردی طرفین معامله باید بدانند که ملزم به پرداخت هزینه‌ای بیش از مبلغ تصویب‌شده از طرف اتحادیه نخواهند بود.

 

باید توجه داشت که حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنندبی‌اطلاعی افراد از نحوه محاسبه مبلغ حق‌الزحمه املاک باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود. اما اگر طرفین معامله نیز آگاهی کامل از نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه داشته باشند، به طور قطع تخطی از قوانین صادرشده برای هیچ کس امکان‌پذیر نخواهد بود.

 

گاهی پیش می‌آید که افراد به شیوه‌های مختلفی ملک خود را اجاره می‌دهند یا می‌فروشند و تنها برای نوشتن قرارداد به بنگاه املاک مراجعه می‌کنند. تفاوتی ندارد که مشتری را بنگاه برای معامله پیدا کند، یا فروشنده به صورت شخصی با فرد خریدار آشنا شود. در صورت انجام معامله، هزینه حق‌الزحمه مشاورین املاک باید پرداخت شودحق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

 

 تخلفات در حق کمیسیون بنگاه

اتحادیه مشاورین املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی، بر اساس قانون صادرشده از طرف اتحادیه صنف، موظف هستند نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه را در دفتر خود نصب کنند تا مشتریان با آگاهی کامل اقدام به پرداخت مبلغ حق‌الزحمه مشاورین املاک کنند.

اما با توجه به رشد دفاتر املاک نظارت درستی بر این امر از طرف اتحادیه صنف انجام نمی‌شود و همین موضوع بروز تخلفات در نحوه محاسبه و پرداخت حق کمیسیون بنگاه می‌شود.

دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند،  به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد. پیش از انجام هر گونه معامله، از داشتن مجوز‌های لازم بنگاه اطمینان حاصل کنید.

 

نکته ضروری : صدور قبض رسید

صدور قبض رسید توسط بنگاه معاملات ملکی امری ضروری است، اما بسیاری از مشاورین املاک از ارائه رسید به مشتریان پرهیز می‌کنند. این مورد بر اساس قانون اتحادیه مشاورین املاک تخلف محسوب می‌شودمشاورین املاک در ازای دریافت حق کمیسیون بنگاه ملزم به ارائه رسید به مشتری هستند. همان‌طور که گفته شد در معاملات اجاره، ذکر مبلغ حق کمیسیون بنگاه در اجاره‌نامه الزامی استاتحادیه مشاورین املاک تمام فرم‌های مربوط به محاسبه حق‌ کمیسیون بنگاه را در اختیار تمام بنگاه‌ها و مشاورین املاک قرار داده و مشاورین املاک بر اساس قانون نظام صنفی ملزم به نصب این فرم هستند. اتحادیه به صورت منظم به بنگاه‌ها سرکشی می‌کند تا تخلفی از طرف بنگاه صورت نگیرد.

 ضمنا:

 براساس بند (ب) قانون نظام صنفی، اگر دفاتر املاک از نصب نرخ نامه‌های مصوب یا مجوز کسب خود سر باز بزنند با آن‌ها برخورد و در مواردی حتی مجازات سخت‌تری چون پلمب دفتر اعمال می‌شودبنابراین، قانون پیش‌بینی‌های لازم را در این زمینه به عمل آورده و اتحادیه صنف مشاوران املاک، به عنوان متولی و ناظر بر عملکرد مشاوران املاک، مرجع رسیدگی به تخلفات آژانس‌های املاک به هرگونه شکایت در این زمینه رسیدگی می‌کندبنا بر اعلام اتحادیه صنف مشاوران املاک، تمام مشاوران املاک موظف به رعایت قانون دریافت کمیسیون هستند و در صورت هرگونه تخلف، شهروندان می‌توانند به اتحادیه املاک مراجعه کرده یا جهت سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاوران املاک، در سراسر کشور از سامانه تلفنی 7334 استفاده کنند.

 

اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی

لازم به ذکر است که اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی در هر شهری موظف به ارائه فرم‌های مربوط به محاسبه حق کمیسیون بنگاه است. همچنین این اتحادیه موظف است تا سرکشی‌های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق‌الزحمه املاک در بنگاه‌ را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.

مشاورین املاک هر شهر ملزم به رعایت دستورالعمل محاسبه کمیسیون معامله در شهر خود هستند و مشتریان در صورت مشاهده تخلف در دریافت حق‌الزحمه مشاورین املاک، می‌توانند به اتحادیه مشاورین املاک شهر خود مراجعه کنندنرخ حق کمیسیون بنگاه در شهر تهران بر اساس فرمول ذکرشده محاسبه می‌شود، اما در سایر شهرهای کشور سایت اتحادیه مشاورین املاک آن شهر نحوه محاسبه حق‌الزحمه مشاورین املاک را اطلاع‌رسانی می‌کنداتحادیه صنف املاک موظف است تا سرکشی‌های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق‌الزحمه املاک در بنگاه‌ را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.

حق‌الزحمه مشاورین املاک در صورت فسخ معاملات ملکی

چنانچه معامله‌ای با رضایت طرفین یا به واسطه یکی از شرایط قانونی فسخ شود بنگاه حق دریافت اجرت را دارد، مشروط به آنکه خود بنگاه عامل فسخ معامله نباشد.اگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکر شده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می‌کندبا توجه به شرایط در هر مرحله از معامله ممکن است طرفین و بنگاه رقمی کمتر را با یکدیگر توافق کنند، اما پرداخت حق‌الزحمه مشاورین املاک همچنان باید انجام گیرداگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکرشده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می‌کند.

دفاتر ثبت حق‌الزحمه مشاورین املاک

هر بنگاه املاکی باید کلیه معاملاتی را که انجام می‌گیرد، در دفتری ثبت کند. در این دفتر باید نام طرفین معامله مالی که موضوع معامله است، نوع معامله، شرایط معامله، و این که تسلیم موضوع معامله فوری است یا دارای شرایط است عوض مالی که باید پرداخت شود ( وجه نقد است چک است و … ) و امضای طرفین معامله آورده شودهر شخصی که بدون مجوز مبادرت به دلالی کند، به حبس از شش ماه تا دو سال و نیز جزای نقدی محکوم خواهد شد و اگر معلوم شود عمل دلال بر خلاف مقررات مربوط به دلالی است مورد تعقیب واقع شده و از شغل دلالی موقتا محروم و پروانه او نیز باطل می شود.

حق کمیسیون بنگاه نیز جزو مواردی است که باید در این دفتر ثبت شود و به امضای طرفین قرارداد برسدیکی از مواردی که توسط بازرس اتحادیه صنف معاملات ملکی بازرسی می شود، دفتر ثبت معاملات است.  ثبت نکردن معاملات در این دفتر جزو تخلفات و سرپیچی از قوانین محسوب می‌شود.

 

 

 

 

 


ارسال دیدگاه


اخبار

تنظیم

تنظیم سند ملکی در رهن بانک


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

محله

محله جنت آباد


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

قانون

قانون عقب نشینی ساختمان چیست؟


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

صفر

صفر تا صد سند زدن ملک


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818