سرایدار و وظایف سرایداری

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۴/۰۹

یک سرایدار فعالیت‌های مختلف و متفاوتی را انجام می‌دهد که باعث راحتی زندگی افراد ساختمان می‌شود و همچنین باعث می‌شود که آنها دغدغه‌ی انجام کارهای ساختمان و فعالیت‌های مختلف آن را نداشته باشند. اگر شما در مورد وظایف سرایدار، قوانین سرایداری و … اطلاعاتی ندارید و نمی‌دانید که چگونه باید نسبت به استخدام سرایدار و بستن قرارداد با وی اقدام کنید، بهتر است در این مطلب با ما همراه باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را بیابید.

وظایف سرایدار

شغل سرایداری چیست؟

سرایداری را می‌توان یکی از مشاغل مهم در ساختمان‌ها و مجتمع‌های بزرگ در نظر گرفت. امروزه در اکثر ساختمان‌ ها و آپارتمان‌ ها و طبق فرهنگ آپارتمان نشینی استخدام سرایدار انجام می‌شود و وظایف سرایدار در ساختمان را برعهده دارند. خریداران بسیاری از ساختمان‌ها نیز به وجود سرایدار در ساختمان اهمیت می‌دهند و تمایل دارند در آپارتمانی که خریداری می‌کنند، فردی به عنوان سرایدار حضور داشته باشد.

حضور سرایدار به بهتر انجام شدن کارهای ساختمان و همچنین امینت بیشتر آن بسیار کمک می‌کند. بدیهی است که حضور سرایدار به امنیت و نظم بیشتر آپارتمان کمک به سزایی می‌کند. در یکی از فصل‌های قانون تملک آپارتمان‌ ها هم قوانین مرتبط به سرایداری عنوان شده است که به ساکنان آپارتمان و سرایداران کمک می‌کند با حقوق خود آشنا گردند.

بهتر است هم فرد سرایدار و هم اهالی یک ساختمان و مجتمع نسبت به قوانین سرایداری آگاه باشند. زیرا در این صورت می‌توانند قرارداد سرایداری را بهتر تنظیم کنند و حقی از طرفین هم ضایع نمی‌شود. ممکن است وظایف سرایدار در یک ساختمان مسکونی با یک مجتمع تجاری فرق داشته باشد؛ که در این حالت هر دو طرف باید از این موضوع آگاه باشند و با توجه به آن نسبت به استخدام سرایدار برای محل مورد نظر خود اقدام کنند.

وظایف سرایدار

 سرایدار ساختمان باید دارای چه صلاحیت‌هایی باشد؟

بر اساس ماده ۳۵ قانون تملک آپارتمان‌ها، سرایدار باید دارای صلاحیت های عمومی زیر باشد:

وظایف سرایدار

نکات مهم در استخدام سرایدار

وظایف سرایدار

وظایف سرایدار

توضیح وظایف سرایدار به تفصیل

وظایف سرایدار یا یک نگهبان مجتمع باید به خوبی هم برای ساکنین و هم برای شخص سرایدار تعریف شود؛ تا هم افراد ساکن در ساختمان بدانند که این سرایدار چه وظایفی را برعهده دارد و هم سرایدار نیز به وظایف خود آگاه باشد که قرار است چه کارهایی را انجام دهدممکن است محل زندگی یک سرایدار همان ساختمان یا مجتمعی باشد که قرار است در آنجا سرایدار باشد؛ در این حالت بهتر است با وی، هم در مورد استخدام سرایدار صحبت شود و هم در مورد تنظیم قرارداد اجاره.

 1. از جمله وظایف سرایدار یا یک نگهبان مجتمع می‌توان به نگهبانی از ساختمان یا مجتمع اشاره کرد.
 2. سرایدار باید در حفظ امنیت ساختمان و واحدها بکوشد و از آنها مراقبت کند.
 3. در هنگام استخدام سرایدار باید به وی یادآور شد که کارهای نظافت ساختمان را انجام دهد؛ نظافت راهروها و پله‌ها، لابی، پارکینگ، آسانسور، پشت بام، محوطه بیرونی ساختمان و کلیه مشاعات عمومی ساختمان از وظایف سرایدار است که باید در قرارداد سرایداری هم ذکر شود.
 4. در فصل‌های سرد و هنگام بارش برف سرایدار وظیفه برف روبی حیاط، راه عبوری، در صورت نیاز پارکینگ و محوطه بیرونی ساختمان را نیز برعهده دارد.
 5. سرایدار باید از باغچه‌ها و فضای سبز ساختمان مراقبت کند و همچنین آنها را به صورت روزانه و منظم آبیاری کند.
 6. نباید خسارت به ساختمان وارد شود و سرایدار وظیفه دارد از آسانسور، تاسیسات گرمایشی و برقی و تجهیزات ساختمان و … محافظت کند تا هزینه اضافی برای ساختمان وجود نداشته باشد.
 7. علاوه بر سرایدار، هر ساختمان ممکن است مدیر هم داشته باشد که در این حالت سرایدار باید به حرف‌ها مدیر هم گوش دهد و کارهایی که وی می‌گوید را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
 8. جمع‌آوری کیسه زباله ساکنین در ساختمان از درب منازل آنها در ساعت مشخص شده نیز از دیگر وظایف مهم سرایدار یک ساختمان مسکونی است.
 9. در ایام تعطیلات که هیچ یک از افراد ساکن در ساختمان حضور ندارند و به مسافرت می‌روند، سرایدار وظیفه دارد که به صورت تمام وقت در ساختمان حاضر باشد و نگهبانی و مراقبت از ساختمان و مجتمع را برعهده داشته باشد.
 10. از وظایف سرایدار حضور به موقع برای انجام فعالیت‌های روزانه است که مدیر باید این موارد را چک کند. پس سرایدار باید با مدیر هماهنگ شود و در انجام وظایفش کوتاهی نکند.وظایف سرایدار
 11. شستن دیوارهای داخلی ساختمان از وظایف سرایدار است که باید حداقل سالی یک بار و نزدیک سال نو انجام شود.
 12. لبه‌ی دیوارهای دور حیاط و پنجره‌ها و شیشه باید تمیز و شسته شوند و گرد و خاک نداشته باشند.
 13. شارژهای ساختمان و همچنین سایر هزینه‌های جاری باید با هماهنگی مدیر ساختمان جمع آوری شوند.
 14. سرایدار باید هر روز به موتورخانه و سایر تجهیزات و تاسیسات مجتمع سر بزند و آنها را بررسی کند.
 15. در صورتی که در هر بخش ساختمان مشکلی وجود داشته باشد باید به مدیر اطلاع داده شود تا مدیر بتواند در زمان مشخص شده به رفع آن بپردازد.
 16. سرایدار باید چراغ های سردر ورودی‌ها و پارکینگ را هنگام تاریک شدن هوا روشن کند و همچنین هنگام روشن شدن هوا خاموش کند.
 17. سرایدار باید مقررات و قوانین را در نظر داشته باشد و از انجام دادن هر کاری که خلاف قوانین است خودداری کند.
 18. در صورتی که مدیر ساختمان بخواهد، سرایدار باید برای انجام امور مختلف به بانک یا سازمان‌های مختلف مراجعه کند و وظایف لازم و مرتبط با ساختمان را انجام دهد.
 19. در صورتی که وسیله‌ای از ساختمان خارج می‌شود آن را چک کند و اجازه ندهد که واحدهای بدهکار اثاثیه خود را خارج کنند و حتماً با مدیر در ارتباط باشد.
 20. از دیگر وظایف سرایدار می‌توان به روغنکاری درب‌ها، تعویض لامپ‌های سوخته و محکم کردن پیچ‌های دستگیره‌ها و قفل‌ها و … اشاره کرد.
 21. سرایدار لازم است از پشت بام بازدید کند و در صورتی که کولرهای واحدها در آنجا قرار داشته باشند، آنها را بررسی کند که نشت آب نداشته باشند و صدمه‌ای به ساختمان وارد نشود.
 22. در صورتی که فردی برای دیدن یکی از ساکنین مراجعه کند ابتدا باید با سرایدار هماهنگ شود و سرایدار هم آن را به اطلاع ساکنین می‌رساند. همچنین اگر مراجعان عمومي مانند پستچي، ماموران برق، گاز، آب و … بیایند، سرايدار باید شخصاً جلوي در حاضر شود و به مراجعه‌کننده پاسخ دهد.
 23. وظایف سرایدار با توجه به واحدهای ساختمان و نوع ساختمان یا مجتمع، می‌تواند متفاوت باشد. علاوه بر سرایدار یک مدیر هم معمولاً در ساختمان‌ها وجود دارد که وظایف سرایدار را به وی یادآور می‌شود. سرایدار باید کلیه وظایف محول شده را به خوبی و با دقت بسیار انجام دهد.
شاید این مطلب برای شما جالب باشد
چهل نکته فرهنگی در آپارتمان نشینی

وظایف سرایدار

 

مواد قانونی در باره سرایدار و سرایداری

ماده ۳۴ – با توجه به قرارگرفتن سوئیت سرایداری در طبقه منهای یک ساختمان، به انتخاب مدیر شخصی ذی صلاح بر اساس این مقررات به عنوان مستاجر سوئیت مذکور انتخاب شده، با وی قرارداد اجاره تنظیم می شود. مابه ازای اجاره ماهیانه، ایشان متعهد می شود به عنوان سرایدار خدمات مصرّح در این مقررات را انجام دهد.

ماده ۳۵ – صلاحیتهای عمومی سرایدار به شرح زیر است:

وظایف سرایدار

ماده ۳۶ – وظایف سرایدار به شرح زیر است:

وظایف سرایدار

ماده ۳۷ – سرایدار مکلّف است در ایام تعطیلات خصوصاً تعطیلات عید نوروز به صورت تمام وقت در ساختمان حاضر بوده و نگهبانی از ساختمان را بر عهده گیرد.

ماده ۳۸ – سرایدار مجاز به سکنی دادن افرادی غیر از افراد ذکر شده در قرارداد اجاره نیست؛

ماده ۳۹ – سرایدار مجاز خواهد بود با هماهنگی و موافقت مدیر در سال حداکثر به مدت ده روز و با معرفی فرد جایگزین به مرخصی برود.

ماده ۴۰ – مدّت قرارداد اجاره سرایدار سه ماه بوده که در صورت رضایت مدیر و ساکنین از عملکرد سرایدار، برای دوره های سه ماهه، توسط مدیر قابل تمدید است.

ماده ۴۱ – هر ساله در مجمع، مبلغی جهت تقدیر از زحمات سرایدار مشخص می شود که در صورت رضایت مدیر از عملکرد سرایدار به صورت ماهانه و از محل شارژ قابل پرداخت خواهد بود.

وظایف سرایدار

ماده ۴۲ – انجام فعالیتهای شغلی سرایدار و حضور و غیاب وی در ساختمان باید با مدیر هماهنگ شده به گونه ای که لطمه ای به وظایف مندرج در ماده ۳۶ وارد نشود.

ماده ۴۳ – انجام امور شخصی ساکنین جزء وظایف سرایدار نبوده و واگذاری امور شخصی ساکنین به سرایدار از قبیل نظافت منزل، نظافت اتومبیل، خرید و کمک در جابجایی وسائل و نظایر آن به شرط آنکه خدشه ای به وظایف اصلی سرایدار وارد نکند و با توافق فی مابین طرفین جهت جبران زحمات سرایدار بلامانع خواهد بود.

ماده ۴۴ – سرایدار متعّهد می شود در صورت عدم رضایت مدیر از عملکرد وی حداکثر ظرف مدّت ۱۵ روز نسبت به تخلیه سوئیت سرایداری اقدام نماید در غیر این صورت موضوع از طریق مراجع قانونی و نیز به اجرا گذاشتن چک تضمین پیگیری خواهد شد.

ماده ۴۵ – سوئیت سرایداری جزء مشاعات ساختمان بوده و تغییر کاربری آن به منظوری غیر از سکونت سرایدار تنها منوط به اجماع تمامی مالکین ساختمان خواهد بود.

ماده ۴۶ – سرایدار مکلّف به رعایت مفاد این مقرارت، دستورات مدیر و شئون اخلاقی و عرفی ساکنین ساختمان بوده و در صورت تخلّف از این موارد، متناسب با موضوع جریمه ای توسط مدیر برای وی در نظر گرفته خواهد شد.

وظایف سرایدار

 

مدت زمان قرارداد سرایداری چقدر است؟

،براساس ماده 40 قانون تملک ساختمان‌ها مدت قراردارد با سرایدار به صورت سه ماهه است. در ادامه در صورتی که مدیر رضایت داشته باشد و ساکنین نیز از عملکرد سرایدار راضی باشند، قرارداد سرایداری برای دوره‌های سه ماهه، توسط مدیر تمدید می‌شود.

اما در صورتی که مدیر و ساکنین از وی رضایت نداشته باند، شرایط فرق دارد؛ در ابتدای عقد قرارداد نیز سرایدار متعهد می‌شود که در صورتی که در مدت 15 روز اول مدیر ساختمان و ساکنین از وی رضایت نداشته باشند، نسبت به تخلیه سوئیت سرایداری اقدام نماید. اگر وی اقدام به تخلیه نکند، موضوع از طریق مراجع قانونی پیگیری می‌شود. همچنین مدیر می‌تواند برای مجبور کردن سرایدار به تخلیه چک ضمانتی را که ابتدا از سرایدار دریافت کرده به اجرا بگذارد.

 


ارسال دیدگاه


اخبار

انواع

انواع سند ملکی


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

فسخ

فسخ اجاره نامه


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

اخبار

بازسازی

بازسازی ساختمان


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818