قانون شارژ آپارتمان که خالی از سکنه

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۴/۱۰

امروزه یکی از مشکلات ساکنین واحد های آپارتمانی شارژ ساختمان است، در برخی موارد ساکنین شاکی از پرداخت مبلغ بیشتر از معمول یا مالکین واحد های خالی از سکنه شاکی از پرداخت شارژ ساختمان و هزینه تعمیرات آن هستند زیرا اکثر ساکنین و مدیران آپارتمان ها از قانون تملک آپارتمان ها آگاهی لازم را ندارند و همین امر باعث سو استفاده برخی افراد سود جو میشودپرداختن هزینه واحدی شارژ آپارتمان که خالی از سکنه است از دید مالک عمری غیر عرف و غیر قانونی به نظر می آید، آیا واقعا این روند غیر قانونی است؟ برای مشخص شدن این موضوع با ما در این مطلب همراه باشید.

شارژ ساختمان خالی

شارژ ساختمان چیست؟

در هر مجتمع مسکونی هزینه‌های مشترکی وجود دارد که همه‌ی ساکنان مجتمع باید سهم خود را از آن پرداخت کنند. به این هزینه‌های مشترک در اصطلاح شارژ گفته می‌شود. میزان این هزینه‌ها بسته به نوع مجتمع مسکونی و امکانات آن تعیین می‌شود و به صورت ماهیانه باید پرداخت شود. این موضوع بر اساس قوانین شارژ ساختمان در قانون تملک آپارتمان‌ها که در سال 1343 به تصویب رسیده، در نظر گرفته می‌شود و باید به مدیر مجتمع پرداخت گردد.

ابتدا لازم است توضیحی در مورد هزینه های یک مجتمع تجاری یا مسکونی ارائه شود. در تمامی مجتمع ها، هزینه ها به سه دسته قابل تقسیم می باشد:

شارژ ساختمان خالی

شارژ ساختمان باید صرف چه مواردی شود؟

بر اساس ماده 28 قانون تملک آپارتمان‌ها شارژ ساختمان باید صرف هزینه‌های مربوط به سرایدار، هزینه‌ی آب، برق و گاز مشترک، هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری از قسمت‌های عمومی آپارتمان، هزینه‌ی نگهداری از گیاهان در محوطه‌ی عمومی و رسیدگی به باغچه و هزینه‌ی اقلام مورد نیاز برای استفاده در بخش‌های عمومی(مانند تجهیزات نظافت، تجهیزات الکتریکی و…) گردد. تشخیص این موارد و سایر مواردی که جزو موارد بالا نیستند، بر عهده‌ی هیئت مدیره خواهد بود. ذکر این نکته نیز لازم است که در صورتی که ساکنان هر واحد به هر نحوی به بخش عمومی خسارت وارد کنند، جبران این خسارت باید از هزینه‌ی شخصی آن واحد صورت گیرد و در این مورد مبلغ شارژ مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

شاید این مطلب برای شما جالب باشد
اساس نامه آپارتمان

شارژ ساختمان خالی

آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها با اصلاحیه‌های بعدی مصوب

فصل سوم _ هزینه‌های مشترک

ماده ۲۳ (اصلاحی ۱۷/۳/۱۳۵۹) _ شرکاء ساختمام موظفند در پرداخت هزینه‌های مستمر و هزینه‌هایی که برای حفظ و نگاهداری قسمت‌های مشترک بنا مصرف می‌شود طبق مقررات زیر مشارکت نمایند:

در صورتی که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه‌های مشترک پیش‌بینی نکرده باشند سهم هر یک از مالکین یا استفاده کنندگان از هزینه‌های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت زیر بنای قسمت اختصاصی دارد از قبیل آب، گازوئیل و اسفالت پشت‌بام و غیره به ترتیب مقرر در ماده ۴ قانون تملک آپارتمان‌ها و سایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد از قبیل هزینه‌های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگاهداری تأسیسات، باغبان، تزئینات قسمت‌های مشترک و غیره به طور مساوی بین مالکین یا استفاده کنندگان تقسیم می‌گردد، تعیین سهم هر یک از مالکین یا استفاده کنندگان با مدیر یا مدیران می‌باشد.

شارژ ساختمان خالی

تبصره (اصلاحی ۳۰/۱/۱۳۷۱) _ چنانچه به موجب اجاره‌نامه یا قرارداد خصوصی پرداخت هزینه‌های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت آن استنکاف نماید. مستأجر می‌تواند از محل مال الاجاره هزینه‌های مزبور را پرداخت کند و در صورتی که پرداخت هزینه‌های جاری مشترک به عهده استفاده کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند مدیر یا مدیران می‌توانند علاوه بر مراجعه به استفاده کننده به مالک اصلی نیز مراجعه نمایند.

ماده ۲۴ (اصلاحی ۳۰/۱/۱۳۷۱) _ هر یکاز شرکاء که در مورد سهمیه یا میزان هزینه مربوط به سهم خود معترض باشد می‌تواند به مدیر مراجعه و تقاضای رسیدگی نسبت به موضوع را بنماید، در صورت عدم رسیدگی یا رد اعتراض، شریک می‌‌تواند به مراجع صلاحیت‌دار قضایی مراجعه کند.

ماده ۲۵- هزینه‌های مشترک عبارت است از:

الف _ هزینه‌های لازم برای استفاده، حفظ و نگاهداری عادی ساختمان و تأسیسات و تجهیزات مربوطه.

ب _ هزینه‌های اداری و حق‌الزحمه مدیر یا مدیران.

مطابق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها، حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمتهای مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمتهای اختصاصی تمام ساختمان بجز هزینه هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیر بنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش بینی کرده باشند. پرداخت هزینه های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد، الزامی است.

شارژ ساختمان خالی

پاسخ ساده تر به موضوع حق شارژ خانه خالی

طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها، پرداخت حق شارژ ساختمان بصورت ماهانه الزامی است، چه از آن استفاده بشود چه اینکه خالی بماند.

حق شارژ و تعمیرات ساختمان به بودن یا نبودن افراد ارتباط ندارد.

البته واحدهای خالی فقط از پرداخت هزینه آب یا گاز مشترک ساختمان معاف هستند.

شارژ ساختمان خالی

آیا در صورت تولد نوزاد باید حق شارژ اضافه‌ تر پرداخت شود؟

در بعضی از مجتمع‌های آپارتمانی مبلغ شارژ بر اساس تعداد ساکنان هر واحد مشخص می‌شود. در این صورت این سؤال همیشه مطرح است که آیا بعد از تولد نوزاد نیز باید برای او مبلغ اضافی در نظر گرفت؟

به طور کلی می‌توان گفت که این موضوع بسته به نظر هیئت مدیره و توافق فی ‌ما بین دارد؛ اما از آنجایی که با ورود نوزاد هزینه‌های مربوط به او مانند آب، برق و… نیز افزایش می‌یابد، افزایش پرداخت حق شارژ و هزینه‌های مشترک ساختمان امری غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد.

شارژ ساختمان خالی

راه حل عدم پرداخت شارژ ساکنان 

در موضوعات اختلاف برانگیز آپارتمان نشینی شاید بتوان رتبه اول را به موضوع عدم پرداخت شارژ ساختمان ها اشاره کرد.

شارژ ساختمان خالی

 


ارسال دیدگاه


اخبار

وام

وام مسکن زوجین


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

تنظیم

تنظیم سند ملکی در رهن بانک


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

چرا

چرا مشاور املاک؟


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

فرهنگ

فرهنگ آپارتمان نشینی


مهدی حسینی
Bamino Inc