بازسازی ساختمان

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۴/۱۰

بهتر است پیش از بازسازی ساختمان خود به تمامی اصول و قوانین دقت لازم را داشته باشید. گاهی اگر اصول و قواعد بازسازی ساختمان را رعایت نکنید، مجبور می‌شوید جریمه آن را پرداخت کنید. البته گاهی در صورت عدم رعایت قوانین بازسازی ساختمان شما مجبور به تخریب بخش ایجاد شده می‌شوید. جریمه‌های هر مورد از تخلفات ساختمانی با توجه به قوانین تصویب شده متفاوت است.

باز سازی ساختمان

نکات اولیه و مهم در بازسازی ساختمان

برای تخریب و نوسازی ملک ابتدا باید با یک مهندس ناظر مشورت شود و پس از آن اقدام به اخذ پروانه کرد. در انتهای پروانه نیز نیاز به امضای مهندس ناظر می­‌باشد. نقشه کشی ساختمان خود را  توسط یک شرح دادن جامع و کامل همانند مشخصات کامل ساختمان، تعیین کاربری ساختمان و مصالح بنا، استاندارد قطعات، خدمات فنی، مشخصات تأسیساتی بنا و خصوصیات ساختاری ساختمان ادامه دهید.

در این نقشه کشی شما موظف هستید شرایط ساختمان و جزئیات مربوط به هر بخش از بنای خاص خود  مانند نمای ساختمان، سقف پلکان‌، زیر زمین، اتاق‌های خواب، پذیرایی، حال و آشپزخانه شرح دهید. سپس در انتهای نقشه کشی خود تمامی بخش‌هایی که معیوب هستند و قابل بازسازی نیستند تعیین و مشخص کنید.

شاید این مطلب برای شما جالب باشد
هزینه تعمیرات ساختمان

باز سازی ساختمان

ممکن است در بازسازی ساختمان خود تغییراتی را در نوع مصالحی که مصرف می‌کنید، انجام دهید. مصالح و بنای جدیدی که مصرف می‌کنید به تشخیص مجریان طرح و دلایل فنی می‌تواند در زمان‌های مختلف تغییر کند و هزینه آن متغیراست. 

هر نوع ضعف و تخریب پیش آمده در ساختمان شما خود را از طریق ترک برداشتن بنا و ایجاد صداهای بسیار خفیف نشان می‌دهد. باید دقت داشته باشید صداهای مربوط به ترک برداشتن بنا بسیار خفیف و آرام است.

به همین دلیل باید دقت کافی را در مشاهده دیوارها داشته باشید تا منجر به یک حادثه بد و هزینه ‌بر برای شما نشود.

بازسازی ساختمان

روند تاریخی اخذ پروانه تخریب 

قبل از سال ۱۳۶۰ روال قانونی این بود که می‌ بایست  پروانه تخریب اخذ می­‌شود و سپس اقدام به تخریب بنا کرد. در مراحل بعدی مالک می­‌بایست نسبت به دریافت پروانه بازسازی اقداماتی صورت می­‌داد. با طی شدن این مراحل مالک ساختمان می­‌توانست برای بازسازی ساختمان اقدام کند. اما از سال ۱۳۶۰ به بعد، قانون عوض شد و پروانه ساخت و بازسازی همزمان با هم به‌صورت الکترونیکی صادر می­‌شوند.

بازسازی ساختمان

انواع روش‌های بازسازی ساختمان

نوسازی ساختمان‌ها به دو روش انجام می‌شود یکی روش بازسازی ساختمان حفاظتی است و دیگری بازسازی ساختمان سبکی است. که در ادامه بازسازی‌های مختلف را برایتان شرح می‌دهیماین دو روش از لحاظ هزینه بازسازی ساختمان یکسان هستند.

بازسازی ساختمان حفاظتی:

در روش بازسازی ساختمان حفاظتی به بازسازی و حفاظت کلی از ساختمان شما پرداخته می‌شود.

در این روش کلیات یک بنا مورد بازسازی و حفاظت قرار می‌گیرد. در روش بازسازی ساختمان حفاظتی  باید یک مطالعه جامع و کامل بر روی تمامی ویژگی‌های یک ساختمان و مصالح آن ساختمان انجام شود تا بتوان مراحل بازسازی را به صورت صحیح و کامل انجام داد.

بازسازی ساختمان سبکی:

روش بازسازی ساختمان سبکی به روشی اطلاق می‌شود که تکه‌های جدید جایگزین تکه‌های فرسوده‌تر می‌شود به این صورت که کمترین تغییر نسبت به طرح اولیه ایجاد شود.

از این روش جهت بازسازی بناهای تاریخی استفاده می‌شود زیرا می‌خواهیم سبک و هارمونی تاریخی بدون کمترین تغییر باقی بمانددر این روش شباهت بسیار زیادی بین طرح قدیمی و طرح جدید وجود دارد.

بازسازی ساختمان

مدارک مورد نیاز برای دریافت پروانه باز سازی ساختمان

بازسازی ساختمان

گام های بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان

پس از این انجام این مراحل به فعالیت­‌های زیر می­پردازیم

  1. اجرای رابیتس‌بندی برای سقف جدید و گچ­کاری (نورپردازی) یا اجرای کناف
  2. کف­‌سازی،کاشی­‌کاری، سرامیک‌­کاری ساختمان و پس از آن، نصب پله­‌ها و انجام نماسازی
  3. نقاشی کردن ساختمان
  4. نصب کابینت آشپزخانه و سقف کاذب حمام و دستشویی
  5. نصب تزئینات نورپردازی و کلیدها و پریزها
  6. نصب کاغذ دیواری و پارکت، سرامیک بین کابینتی و سنگ آنتیک
  7. نصب درب‌های خارجی ساختمان
  8. نصب شیرآلات و سینک و روشویی
  9. نصب درب‌های داخلی ساختمان
  10. نظافت کلی ساختمان توسط کارفرما، در صورت توافق اولیه با پیمانکار

بازسازی ساختمان

مجوزهای لازم برای بازسازی بنا

همان طور که پیش از این گفته شد در اصول و قوانین بازسازی ساختمان قطعا باید به این مسئله اشاره داشت که تمامی عملیات های اجرایی در یک ساختمان باید زیر نظر یک مهندس ناظر قرار بگیرد که نام او در پروانه ساخت ذکر شده باشد.

دلیل آن هم این است که این فرد اشراف کاملی بر مسائل فنی و مهندسی داشته و با استانداردهای موجود آشنایی کامل دارد. پس یادتان باشد که مجوز بازسازی الزامی است، بنابراین همه مالکانی که منزل خود را در پروسه نوسازی قرار می دهند نمی توانند بدون دریافت مجوز امکان تخریب بنا و یا تغییر کاربری داشته باشند.

آیا نوسازی بنا نیاز به مجوز دارد؟

همه عملیات‌های اجرایی یک ساختمان می‌بایست الزاماً تحت نظر یک شخص به نام مهندس ناظر که نام او در پروانه ساخت قید شده است، انجام شود و نیاز به مجوز بازسازی دارد.

تمامی مالکانی که قصد نوسازی منازل خود را دارند، امکان ندارد بدون اخذ پروانه ساخت امکان تخریب بنا و تغییر کاربری را داشته باشند.

وجود و حضور مهندسین ناظر جهت اجرای عملیات تخریب بنا امری ضروری شمارده می‌شود. زیرا نظرات فنی و علمی مهندسین ناظر جهت تخریب و نوسازی یک بنا بسیار الزامی است. زیرا مهندسین ناظر ساختمانی اشراف کامل بر مسائل فنی-مهندسی و استاندارهایی که برای تخریب بنا لازم است دارند.

پس تخریب یک بنا و تغییر کاربری بدون وجود  و نظارت مهندسین ناظر یک امر بسیار خطرناک است. در صورت عدم وجود مهندسین ناظر بر عملیات تخریب ساختمانی قطعاً احتمال وقوع حوادث افزایش میابدپس بهتر است مردم از بدعت‌های قدیمی دوری کرده و بپذیرند مهندس ناظر چه نقش مهمی در ارائه خدمات بهینه که به نفع شهروندان و شهر است، دارند.

 
دقت داشته باشید باید قید شود پروانه پس از تخریب بنا دارای اعتبار است و تا زمانی که بنا به صورت کامل تخریب نشده باشد حق شروع یک عملیات ساختمانی جدید وجود ندارد. در غیر این صورت بنای ساخته شده به‌صورت بناهای بدون مجوز تلقی می‌شود.

بازسازی ساختمان

چه تعمیراتی نیاز به دریاافت مجوز دارند؟

ممنوع بوده و نیازمند اخذ مجوز از شهرداری است. در هنگام بررسی قوانین بازسازی ساختمان به این موارد توجه کافی داشته باشید.

طبق قوانین شهرداری «در صورت آغاز تعمیرات بدون اخذ مجوز از شهرداری منطقه و متعاقب آن غیرقانونی شناخته شدن آن از سوی مسئولان، مورد تعمیری، مشمول بررسی به‌صورت تخلف خواهد شد که این امر امکان از دست رفتن حقوق مکتسبه مالک را به دنبال خواهد داشت».

بازسازی ساختمان

روند تغییر کاربری ساختمان چگونه است؟

نوع استفاده از زمین، ساختمان و یا نوع فعالیتی که دریک قطعه زمین یا ساختمان که مالکیت آن  به صورت موقت یا دائم بر عهده شما است کاربری ساختمان نام دارد و می‌توان آن را تغییر کاربری داد.

طبق بند 24 از ماده 55 قانون شهرداری باید برای تمامی ساختمان‌های موجود در شهر پروانه ساخت صادر شود.

هنگامی که پروانه ساخت صادر می‌شود شهرداری باید نوع فعالیت ساختمان را در نظر بگیرد سپس پروانه آن را صادر کند و در صورت تغییر کاربری اطلاع داده شودضمن آن که باید توجه داشته باشید هرگونه تغییر کاربری و تحول در نوع فعالیت یک ساختمان که مغایر با نوع پروانه ساخت آن باشد یک تخلف است.

 این امر که فعالیت ساختمانی با توجه به پروانه ساخت آن تغییر پیدا کند در واقع تغییر کاربری نام داردیکی از مصادیق مغایرت احداث ساختمان با اصول شهرسازی نیز در واقع همین تغییر کاربری است.

نکته

رسیدگی به تخلفات تغییر کاربری در صلاحیت کمیسیون ماده 100 قانون شهرداری است و این سازمان مسئول رسیدگی به آن است.

 

 


ارسال دیدگاه


اخبار

سرایدار

سرایدار و وظایف سرایداری


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

دهکده

دهکده المپیک کجاست؟


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

نمونه

نمونه مبایعه نامه


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

وام

وام مسکن زوجین


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818