محله جنت آباد

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

بسیاری از پایتخت ‌نشین ها تمایل دارند تا در غرب این شهر ساکن باشند. در همین راستا خیلی از افراد محله جنت آباد را برای سکونت انتخاب کرده‌اند و یا می خواهند به این محل نقل مکان کنند. برای خرید و فروش مسکن در جنت آباد بهتر است کمی بیشتر درباره تاریخچه این محله و امکانات آن بدانید. در این مطلب برای آشنایی کامل با این منطقه با ما همراه باشید. 

جنت آباد

علت تاریخی نام ‌گذاری جنت آباد

جنت آباد به جهت آب‌وهوای بهشتی‌ اش در گذشته به این نام معروف شد. رودخانه‌ های کن، سولقان، وردآورد، چشمه های باغ فیض و چندین قنات از جنت آباد می گذشت و این منطقه را جزء مناطق حاشیه ‌ای شهر تهران قرار داده بود. درختهای انار و گیلاس که میراث باغ‌ های سالیان دور است، هنوز در کوچه ‌پس ‌کوچه های این محله خودنمایی می کند.

در گذشته رودخانه‌های متعددی در این محله جریان داشته‌ اند که ساکنین باغ‌ های اطراف برای تامین آب و آبیاری از آنها استفاده می کردند. به علت همین وفور آب و بالبطع آبیاری باغ ها، این محله از سرسبزی و آب و هوای خوبی برخوردار بود به همین دلیل نام جنت به آن داده شد.

بیشتر زمین  ها و باغ های این محله متعلق به شخص معروفی به نام «نظام مافی» بوده است که مدرسه و مسجد نظام مافی از یادگارهای او است، او مالکیت این زمین  ها را به سازمان  های دولتی و مردم سپرد، در ابتدا این محله سکونتگاه کارگرانی بود که در کارخانه های غرب تهران کار می کردند اما با انقلاب اسلامی رشد ساخت و ساز در این منطقه به طور جدی آغاز شد و خانه های این محله با توجه به ارزان بودنشان مورد توجه مهاجران تازه وارد به پایتخت قرار گرفت، زمان زیادی نگذشت که آپارتمان  های چند طبقه جای باغ های گیلاس را گرفت و مسیر رودخانه ها را از محله دور و کم‌کم آن  ها را خشک کرد. بعد از مدتی با گسترش این محله، به دو بخش جنت آباد شمالی و جنت آباد جنوبی تقسیم شد.

جنت آباد بعد از انقلاب ساخت و ساز در آن جریان پیدا کرده است و بیشتر قشر کارمند این محله را برای سکونت انتخاب کردند.

جنت آباد

جنت آباد در یک نگاه

جنت آباد

موقعیت جنت آباد دقیقا کجاست

این محله در شمال غرب تهران واقع شده است و از غرب به شهران، از شمال به ده حصارت، از شرق به محله های پونک و چهار دیواری و از جنوب به خیابان آیت الله کاشانی منتهی می شود. ضمن اینکه ساکنین جنت آباد به بزرگراه هایی مانند اشرفی اصفهانی، آبشناسان، شهید باکری و همت به راحتی دسترسی دارند.

بهترین خیابان  های جنت آباد خیابان  های چهار باغ و لاله نام دارند. در این محله شاهد کوچه های پهن و خلوت و خانه های نوساز زیادی خواهید بود.

یکی از مکان  های قدیمی در این محله خیابان شاهین است که از گذشته نیز با توجه به پرواز شاهین ها در آسمانش آن را به همین نام می شناخته‌اند. در حال حاضر  نیز با آن‌که نام خیابان شاهین به خیابان شهید پژوهنده تغییر پیدا کرده است  است، اما مردم هنوز این خیابان را شاهین می نامند.

با توجه به نکات بالا خرید و فروش آپارتمان در جنت آباد و رهن و اجاره خانه رونق زیادی دارد.

جنت آباد

 مساحت جنت آباد

محله جنت آباد واقع در ناحیه ۷ منطقه ۵ شهرداری است و متشکل از سه بخش زیر است: 

  1. جنت آباد شمالی با ۹/۲۹۹هکتار
  2. جنت آباد مرکزی با ۱۷۷٫۱ هکتار
  3. جنت آباد جنوبی با ۲۷۲٫۵ هکتار

جنت آباد

 جنت آباد شمالی

در قسمت شمالی‌ترین بخش جنت آباد، محله‌ جنت آباد شمالی وجود دارد که از شمال به سیمون بولیوار و از جنوب به بزرگراه شهید آبشناسان می‌خورد. همچنین در بخش غربی و شرقی آن به ترتیب بزرگراه شهید باکری و خیابان میلاد قرار گرفته است.

اما آن چه که قسمت شمالی و مرکزی جنت آباد را از یکدیگر جدا می‌کند، همین بزرگراه شهید آبشناسان است. جنت آباد شمالی به دلیل همسایگی با حصارک در مقایسه با جنت آباد مرکزی و جنوبی آب و هوای دلنشین‌تری دارد. همچنین نسبت به آن دو، خلوت‌تر و مسکونی‌تر است.

جنت آباد شمالی پارک‌های ریز و درشت فراوانی هم دارد و از خیابان‌های اصلی آن می‌توان به گلستان غربی و شرقی، ایران‌شهر و بلوار انصار المهدی اشاره کرد.

جنت آباد

 جنت آباد مرکزی

در فاصله دو محله جنت آباد شمالی و جنوبی، جنت آباد مرکزی قرار گرفته است. در قسمت شمالی این محدوده بزرگراه شهید آبشناسان و در قسمت جنوبی آن نیز بزرگراه شهید همت به چشم می‌خورد. خیابان شاهین شمالی، مخبری و شانزده متری اول و دوم نیز از اصلی‌ترین خیابان‌ها و بلوارهای جنت آباد مرکزی محسوب می‌شود. در این محله بیشترین پارک و بوستان‌های جنت آباد وجود دارد.

جنت آباد

جنت آباد جنوبی

جنت آباد جنوبی از شمال به اتوبان همت، از جنوب به خیابان آیت الله کاشانی، از شرق به خیابان شاهین جنوبی و از غرب نیز به اتوبان باکری وصل می‌شود. از نظر بافت و معماری، این محله نسبت به بخش‌های مرکزی و شمالی جنت آباد سر و شکلی منظم‌تر دارد.

بلوار لاله، میدان چهارباغ و خیابان شاهین جنوبی نیز از اصلی‌ترین مناطق جنت آباد جنوبی محسوب می‌شود. هر چند فضای سبز این محله در قیاس سایر بخش‌های جنت آباد کمتر اما امکانات رفاهی و مجتمع‌های تجاری موجود در جنت آباد جنوبی به مراتب بیشتر است.

جنت آباد

دسترسی های محله جنت آباد

محله جنت آباد با دسترسی به اتوبان همت، آبشناسان و اشرفی اصفهانی موقعیت خوبی دارد و می توان به راحتی به سایر نقاط تهران دسترسی داشت. خیابان مخبری نیز از دسترسی های مهم در جنت آباد شمالی و مرکزی محسوب می شود.

برای افرادی که با وسایل حمل‌ونقل عمومی تردد می کنند خطوط اتوبوس‌ رانی و تاکسی‌ رانی آماده‌ی خدمت‌رسانی هستند و تاکسی ها به اکثر نقاط کلیدی شهر تردد دارند. این محله خط مترو ندارد اما ایستگاههای تاکسی به متروی صادقیه فعال هستند.

مکانهای رفاهی مهم جنت آباد

جنت آباد

امکانات جنت آباد

جنت آباد که به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می شود و دو بزرگراه آبشناسان و همت از میان آن گذاشته و آن را به این دو بخش تقسیم کرده‌اند از امکانات خوبی برخوردار است. بازار تره‌بار، مراکز آموزشی و تفریحی، مراکز درمانی، بوستان  هایی مانند شبنم، مهتاب، پروانه و بهاره و همچنین مراکز خرید خوبی مانند طوبی، سمرقند و کوروش از جمله این امکانات هستند. همچنین بیمارستان  های مجهز و خوبی در نزدیکی این محله واقع شده‌اند.

نکته: یکی از دلایلی که افراد این محله را برای زندگی انتخاب می کنند خلوتی آن است به طوری که برخلاف بسیاری از محلات تهران در کوچه های جنت آباد همیشه جای پارک موجود است و خبری از سر و صدا و شلوغی نیست. ضمن اینکه ادارات دولتی و شرکت های خصوصی کمتر در این منطقه متمرکز شده‌اند به همین علت بافت این محله بیشتر مسکونی است.

رفت و آمد در جنت آباد

رفت و آمد در جنت آباد به آسانی انجام می شود بطوریکه با ماشین شخصی به راحتی به بزرگراه های اصلی شهر می توان راه پیدا کرد و با خط اتوبوس بی آر تی و تاکسی می توان به میدان های اصلی شهر مانند پونک و فلکه صادقیه رسید.

همچنین طبق سند چشم انداز مترو تهران قرار است تا سال 1404 خط 4 مترو از میدان چهارباغ در زیر بزرگراه همت به سمت چهار راه تهران پارس در شرق تهران حرکت کند. این خط در تقاطع بلوار جنت آباد و بزرگراه هاشمی رفسنجانی گسترش پیدا کرده و دارای ایستگاه خواهد شد.

مراکز آموزشی محله جنت آباد

پراکندگی مدارس مقاطع مختلف در محله جنت آباد خوب و مناسب است و خانواده هایی که فرزند دانش‌آموز دارند دچار مشکل نمی شوند. موسسات آموزش زبان مانند سفیر نیز در این محله برای پر کردن اوقات فراغت فرزندان وجود دارند.

مراکز تفریحی و ورزشی محله جنت آباد

 مراکز درمانی محله جنت آباد

این محله بیمارستان ندارد اما دو درمانگاه جنت آباد و ایلیا نیزاهای درمانی را رفع می کنند. علاوه بر این  ها کلینیک توانبخشی جنت آباد نیز در راستای تامین نیازها تاسیس شده است. داروخانه های محله نیز نیاز ساکنین برای تهیه دارو را رفع می کنند.

مراکز مذهبی و مساجد محله جنت آباد

جنت آباد

خرید و فروش آپارتمان در محله جنت آباد

آب‌وهوای خوب این محله عده‌ی بسیاری را به این محله جذب کرده و امکانات خوبی که مهیاست عده‌ی زیادی را ترغیب به خرید مسکن در این محله می کند. ساختمان های نوساز این محله در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته و احتمال اینکه خانه دلخواهتان را به راحتی پیدا کنید بسیار بالاست.

 


ارسال دیدگاه


اخبار

مالیات

مالیات بر درآمد املاک


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

انواع

انواع سند ملکی


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

نکات

نکات مهم اجاره نامه آپارتمان


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

اساسنامه

اساسنامه آپارتمان مسکونی


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818