دهکده المپیک کجاست؟

نویسنده : مدیریت بامینو 0 نظر ۱۳۹۸/۰۵/۱۲

دهکده المپیک یکی از محله‌های تهران است. این منطقه در شمال غربی تهران قرار دارد. در گذشته بخشی از کن و بخشی از منطقه ۵ شهرداری تهران بود. اما با تقسیم زمین‌های منطقه ۵ و تأسیس منطقه ۲۲ شهرداری تهران، بخشی از این منطقه تازه شد. بافت این محله قدیمی است. زیرا این شهرک در دهه ۱۳۴۰ (خورشیدی) ساخته شده‌است. دهکده المپیک به خاطر کاربری اولیه، معماری خاصی دارد. بلوک‌های چهار یا پنج طبقه با فضای سبز از یکدیگر جدا شده‌اند و محله‌ای نسبتا دنج و خاصی را پدید آورده‌اند.

خانه در دهکده المپیک

نام آن به خاطر بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ در تهران به جا مانده که در واقع دهکده زندگی ورزشکاران بازی‌ها در این محل قرار داشته‌است. بوستان جوانمردان در این محله قرار دارد. دانشگاه علامه طباطبایی، بزرگ‌ترین دانشگاه علوم انسانی ایران از سال ۱۳۸۵ (خورشیدی) به دهکده جابجا شده‌است.

ساخت دهکده المپیک در تهران به سال ۱۳۴۸ بر می گردد که قرار شد بازی های آسیایی در دهم شهریور سال ۱۳۵۳، در تهران برگزار شود ، این محله بعد از بازی های آسیایی خالی ماند و بعد ها ساختمان های همسانی که در آن ساخته شده بود در اختیار مردم قرار گرفت. دهکده المپیک از غرب به بزرگراه آزادگان از شمال به جاده آبشار، از شرق به محله اندیشه و و از جنوب به بلوار علامه جعفری محدود می شود.

خانه در دهکده المپیک

در این محله شهرکی با همین نام، شهرک دهکده المپیک وجود دارد که بیش از ۷۰۰ خانوار در آن زندگی می‌کنند و بیشتر آن‌ها از کارکنان سازمان تربیت بدنی هستند. دانشگاه علامه، سینمای خانوادگی دهکده المپیک و باشگاه ورزشی توحید در این شهرک هستند.

سینما دهکده در سال‌های اخیر بازسازی شده و دارای دو سالن زیبا و مدرن است. این سینما در گوشه خاوری این شهرک، رودخانه و باغ‌های کن در گوشه خاوری، و در گوشه شمالی آن رشته کوه‌های البرز قرار دارند. همچنین این شهرک از گوشه جنوبی به بزرگراه همت می‌رسد.

خانه در دهکده المپیک

بافت محله دهکده المپیک

بافت این محله قدیمی محسوب می شود چرا که این شهرک در دهه 40 قبل از انقلاب ساخته شده است. دهکده المپیک به خاطر کاربری اولیه، معماری خاصی دارد، بلوک های چهار یا پنج طبقه با فضای سبز از یکدیگر جدا شده اند و محله ای نسبتا دنج و خاصی را تشکیل داده اند.

 

 نگاه کلی به محله دهکده المپیک

خانه در دهکده المپیک

معرفي مراكز آموزشي و فرهنگي محله دهکده المپیک

در جنوب غربی دهکده، سه ساختمان آموزشی قرار دارند که مدتی ساختمان آموزشی و بعدها به خوابگاه دانشجویان دانشکده تربیت بدنی تبدیل شده‌است. در اوایل جنگ ایران و عراق نیز مهاجرین جنگ ‌زده در این ساختمان‌ها اسکان داده شده و در نهایت در سال ۱۳۸۲ (خورشیدی) دانشگاه علامه طباطبایی در این محله مستقر می‌شود.

در محله دهکده المپیک مدرسه دولتی شهید مطهری در ابتدای شهرک و دانشگاه دولتی علامه طباطبایی در باختر شهرک قرار دارد. این منطقه دارای سرای محله است که خود گونه‌ای مرکز آموزشی و فرهنگی است.

خانه در دهکده المپیک

مراکز خرید اصلی محله دهکده المپیک

در مرکز دهکده المپیک مجموعه ای جهت خرید و رفاه حال ساکنین تعبیه شده است که شامل مغازه های کوچک و فروشگاه تعاونی مصرف کنندگان تربیت بدنی است، همچنین در این محله بازار تره بار محلی و فروشگاه زنجیره ای شهروند موجود است که برای تهیه مایحتاج روزانه از آن استفاده می شود می توانید .

اماکن تفریحی و ورزشی محله دهکده المپیک

دهکده المپیک به دلیل همجواری با بزرگترین قطب های گردشگری منطقه 22 یعنی دریاچه چیتگر و آبشار تهران توانسته است توجه خانواده های بسیاری را به خود جلب کند. از جمله امکان تفریحی نزدیک به این محله می توان به بوستان بزرگ جوانمردان، آبشار تهران و پارک جنگی چیتگر و دریاچه خلیج فارس تهران در همسایه غربی این محله اشاره کرد.

معروفترین مکان برای ورزش و ورزش دوستان باشگاه ورزشی توحید است که برای تمامی ساکنین محله شناخته شده می باشد. سینما دهکده جایی برای تفریح ساکنین داخل شهرک و دیگر شهروندان می باشد.

خانه در دهکده المپیک

مرکز درمانی معتبر محله دهکده المپیک

مرکز بهداشت دهکده، مرکز جراحی ارم از مراکز درمانی این شهرک به شمار می رود.

همچنین ساکنین این محله برای انجام فعالیت های درمانی می توانند به بیمارستان ایرانیان که در قسمت پشت بازار میوه و تره بار قرار دارد مراجعه کنند و یا از مراکز درمانی واقع در محله مجاور شهرک راه آهن (گلستان) استفاده کنند.

خانه در دهکده المپیک

مراکز مهم دولتی محله دهکده المپیک

از مراكز مهم دولتي در اين محله مي توانيم به بانک هایی چون بانک ملی، بانک تجارت، بانک پاسارگارد، بانک صادرات و.. ، ایستگاه آتشنشانی اشاره كنيم. هچنین از مراکز مهم دولتی – فرهنگی هم می توان به دانشگاه علامه طباطبایی داخل محله اشاره کرد.

 

 


ارسال دیدگاه


اخبار

اخبار

قانون

قانون عقب نشینی ساختمان چیست؟


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

اساسنامه

اساسنامه ساختمان مسکونی


مهدی حسینی
Bamino Inc

اخبار

چهل

چهل نکته فرهنگی در آپارتمان نشینی


مهدی حسینی
Bamino Inc

مشاوره رایگان تلفنی
09106618818